Blog

Kategorie

Jak zlepšit energetickou efektivitu ve vašem domě

Publikováno dne 30.04.2024

Energetická efektivita domova je klíčová nejen pro snížení měsíčních výdajů na energie, ale také pro zmenšení ekologické stopy. Ve světle rostoucích cen energií a narůstajícího důrazu na udržitelnost je optimalizace spotřeby energie ve vašem domě významnější než kdy jindy. V následujícím článku představíme několik účinných kroků, jak zlepšit energetickou efektivitu vašeho obydlí.

Tip: Při snaze o zvýšení energetické efektivity vašeho domova nesmíte přehlížet ani detaily, jako jsou kliky na dveře, které mohou být vybaveny těsněními pro zamezení úniku tepla. Výměna starých klik a instalace nových, které lépe těsní, může být jednoduchým, ale efektivním krokem k zamezení ztrát tepla a snížení nákladů na vytápění. Široký výběr na: www.kliky-schranky.cz

  1.       Izolace a utěsnění: Základem každého energeticky efektivního domu je kvalitní izolace. Zkontrolujte, zda máte dostatečnou izolaci stěn, stropů, podlah a střechy. Slabá izolace může způsobovat vysoké tepelné ztráty, což v zimě vede k nutnosti vyššího vytápění. Dále je důležité utěsnit všechny průduchy, okna a dveře, aby se minimalizoval únik teplého vzduchu z interiéru. Použití kvalitních těsnících pásek a izolační pěny může přinést výrazné úspory.
  2.       Modernizace oken: Stará nebo nekvalitní okna jsou jedním z hlavních viníků zbytečného plýtvání energií. Investice do nových, energeticky účinných oken může mít výrazný dopad na snížení spotřeby energie. Dvojitá nebo trojitá izolační skla s nízkým emisním povrchem nejenže izolují proti ztrátě tepla, ale také chrání interiér před slunečním zářením v letních měsících.
  3.       Úprava vytápění a chlazení: Vytápěcí a chladicí systémy jsou často největšími spotřebiteli energie v domácnosti. Pravidelná údržba, včetně čištění filtrů a kontrola efektivity, je nezbytná. Zvažte investici do inteligentního termostatu, který umožňuje lepší regulaci teploty a adaptaci na vaše životní návyky. Moderní, energeticky účinné kotle a tepelná čerpadla mohou nabídnout výrazně nižší provozní náklady a menší dopad na životní prostředí.
  4.       Energeticky efektivní osvětlení: Výměna starých žárovek za LED žárovky je jedním z nejsnadnějších a nejefektivnějších způsobů, jak snížit spotřebu energie. LED žárovky spotřebovávají o 75% méně energie a vydrží až 25krát déle než tradiční žárovky. Rozmyslete si rovněž instalaci časovačů nebo senzorů pohybu, které zajistí, že světla budou využívána pouze tehdy, když jsou potřeba.
  5.       Využití obnovitelných zdrojů energie: Instalace solárních panelů nebo větrných turbín může být větší počáteční investicí, ale dlouhodobě se jedná o významný krok k samostatnosti a snížení nákladů na energie. Solární energie je zejména výhodná v oblastech s vysokým počtem slunečních dní, a může dokonce generovat přebytek energie, který je možné prodat zpět do sítě.
  6.       Inteligentní domácnost: Moderní technologie nabízejí řadu řešení pro zvýšení energetické efektivnosti. Inteligentní domácí systémy mohou automatizovat osvětlení, vytápění, chlazení a další systémy, což zvyšuje komfort, zatímco snižuje spotřebu energie. Aplikace a zařízení kompatibilní s Internetem věcí (IoT) umožňují uživatelům monitorovat a optimalizovat svou spotřebu energie v reálném čase.

Je výhodné měnit starý kotel?

Výměna starého kotle za nový, vysoce účinný model může významně snížit spotřebu energie a emise CO2. Moderní kondenzační kotle jsou schopné získat více tepla z méně paliva díky lepší technologii spalování, což znamená, že uživatel může ušetřit na nákladech za vytápění a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.

Jak efektivní je izolace ze skelné vlny?

Izolace ze skelné vlny je vysoce efektivní pro zvýšení tepelného komfortu domova. Díky vynikajícím izolačním schopnostem pomáhá udržet teplo během zimy a chlad během léta, čímž významně snižuje potřebu dodatečného vytápění nebo chlazení. To vede k nižším energetickým nákladům a lepší regulaci teploty v interiéru.

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2200 Kč
platíme dopravu za Vás

15 dní na vrácení

Kupujte bez obav, máte
15 dní na vrácení zboží

Platba kartou

Můžete platit
platební kartou

Poradíme

Po - Čt 8.00 - 16.30
Pátek 8.00 - 16.00
Telefon: 774 066 100

Nakupujte online bez obav, 24 hodin denně 7 dní v týdnu.