Proč bezpečnostní klika

Proč bezpečnostní klika
Okolnosti nás občas donutí koupit nové nebo vyměnit starší dveřní bezpečnostní kování. Nepochybně však výběrem správného kování pomůžeme ochránit svůj majetek. Bez ohledu na funkční vlastnosti má jeho vzhled i psychologický aspekt. Bezpečnostní kování pomůže odradit příležitostného zloděje, který raději zamíří vedle. Například tam, kde se kolem jednoduchého zámku blýská obyčejné kování, které již na první pohled klade mnohem menší odpor vůči násilnému vniknutí.

Bezpečnostní kování je kování, jehož základní funkční vlastností je chránit zámek a cylindrickou vložku před útoky zvenčí. Proto ho obvykle umísťujeme na vstupní dveře do bytu či domu. Kování je uchyceno do dveřní konstrukce speciálními, pevnými šrouby. Bezpečnostní kování jsou vybaveny bezpečnostními prvky, které ztěžují odvrtání, chrání i proti vylomení nebo odvrtání cylindrické vložky. Jeho bezpečnostní charakteristika je dána rozdělením do jednotlivých tříd podle ČSN P ENV 1627. Tato norma definuje odolnost výrobků například právě proti odvrtání, vyhmatání, vytržení, hrubému násilí, atd.. Hodnocení a certifikaci výrobků zajišťuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratória.Rozlišujeme čtyři základní stupně a pomocným kritériem, usnadňujícím orientaci klientů je tzv. "BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDA":

• 1.Základní ochrana
• 2.dostatočná ochrana
• 3.vysoká ochrana
• 4.veľmi vysoká ochrana


   
Jednotlivé stupně bezpečnosti jsou na obalech výrobků odlišeny barvou a číslem. Zařazení jednotlivých výrobků do kategorie je podmíněno certifikátem vydaným autorizovanou zkušebnou. Výrobce musí - vedle laboratorních testech-prokázat, že je schopen dodávat výrobek na trh ve stálém provedení a kvalitě.

Jdeme na nákup
  
Změřte si některé důležité míry na současném kování, abyste je mohli nahradit rozměrově a typově odpovídajícím kusem.

Rozteč čili vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky (klíče ve vložce). Nejčastěji se prodávají kování s roztečí 72mm, 90mm, 92mm, občas se objeví modely s roztečí 88mm nebo i 55 mm.

Tloušťka dveří, které mají být novým kování osazeny. Tento rozměr je pro jednotlivé modely kování stanoven v podobě intervalu, do kterého byste se měli vejít. Například to může být 40 - 55 mm. Vyrábějí se ale i samozřejmě kování na širší i užší dveře.

Kování s překrytím vložky. Překrytí vložky výrazně zvyšuje bezpečnost kování. Pokud chcete takové kování dokoupit bez nové odpovídající vložky, musíte si doma přeměřit, zda ta Vaše původní nebude na vnější straně dveří příliš krátká. Překrytí je přibližně centimetr vysoké, a pokud by vložka pod ním byla ukryta příliš hluboko, nepodařilo by se vám klíč u odemykání zasunout dostatečně až na doraz a neotevřeli byste.  
Provedení - v nabídkách specializovaných firem se nejčastěji setkáte se třemi typy bezpečnostních kování-klika-klika, knoflík-klika, madlo-klika. Zde hraje při výběru důležitou roli úvaha, jak často jsou dveře používají, jaká je frekvence otevírání. Při větší frekvenci je praktičtější provedení klika-klika.

Důležité upozornění - bezpečnost je zajištěna až při uzamčení, nestačí dveře jen "zaklapnout"!

Povrchová úprava - v dnešní době je na trhu prezentována široká škála materiálů a povrchových úprav (hliník, eloxovaný hliník, nerez, matný nerez, chrom, nitrid titanu a další). Záleží zcela na úvaze klienta, pro jaký výrobek se rozhodne.


Všechna výše uvedená kritéria pomohou pro základní orientaci klienta. Jistě podstatnou úvahou bude samozřejmě cena, i zde je na trhu poměrně velká možnost volby. Je však třeba zdůraznit, že výrobky od renomovaných výrobců, výrobky plně certifikované a výrobky s perfektním designem a dokonalým dílenským zpracováním mají svou cenu a mají svou vysokou užitnou hodnotu při úvahách

 

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2200 Kč
platíme dopravu za Vás

15 dní na vrácení

Kupujte bez obav, máte
15 dní na vrácení zboží

Platba kartou

Můžete platit
platební kartou

Poradíme

Po - Čt 8.00 - 16.30
Pátek 8.00 - 16.00
Telefon: 774 066 100

Nakupujte online bez obav, 24 hodin denně 7 dní v týdnu.